Tüm Kategoriler

Tim Burton

Tim Burton
Elena - Andrey Zvyagintsev Jack Nicholson

  1958 Amerika doğumlu Tim Burton’ın sinema kariyeri oldukça küçük yaşlarda başlar. Çizim yeteneği çocuk yaşlarında fark edilir. Yerel bir temizlik şirketi için çizdiği afişle ödül alan Burton, 13 yaşında ilk filmini çeker. California sanat akademisinde eğitim alır.

  Mezun olduktan sonra Disney stüdyolarında çalışmaya başlar. 1981’de The Fox and the Hound, 1985’de ise The Black Cauldron onun animasyon türünde ilk işleridir. Bu filmlerden sonra bir çocuk hakkındaki animasyon filmi Vincent’ı tamamlar. Kısa film olarak çekilen Vincent yönetmene birçok ödül de getirir.

  Burton kısa animasyon filmleri yapmaya devam eder. Frankenweenie ve sonrasında Pee-wee’s Big Adventure ile sürpriz bir başarı kazanır. Gelen birçok yeni teklife rağmen yeni şeyler denemek isteyen Burton, 88’de onu Hollywood’a tanıtacak Beetle Juice ‘e kadar yeni film yapmaz. Beetle Juice’de birlikte çalıştığı aktör Michael Keaton’a 1989’da çektiği Batman’de Jack Nicholson da eşlik eder.

  Batman gişe hasılatı ile yılın en başarılı filmlerinden biri olurken yönetmeninin de gelecekte daha özgür çalışması için bir fırsat olur. 90’da Edward Scissorshands, Johnny Depp’le çektikleri ilk film ve ikilinin arkadaşlıklarının başlangıcıdır. Batman Returns ‘le izleyicide biraz hayal kırıklığı yaratan Tim Burton bir yıl sonra tamamladığı animasyon filmi The Nightmare Before Christmas ile popularitesine yeniden kavuşur. 1994 yılında ise yine Johnny Depp’in rol aldığı Ed Wood’u tamamlar.

  Mars Attacks, diğer filmlerinden biraz farklıdır ve özellikle oyuncuları Jack Nicholson, Glenn Close, Pierce Brosnan and Michael J. Fox ile dikkat çeker. 1999 gösterime giren Sleepy Hollow’la yine iyi bir gişe hasılatı yapan Burton, Planet of the Apes, Big Fish ve Charlie and the Chocolate Factory ile başarısını sürdürüp ismini ünlü yönetmenler arasına yazdırmayı başarır.

© 2018