Tüm Kategoriler

Steven Soderbergh

Steven Soderbergh
Julia Roberts David Lynch

 

  14 Ocak 1963’de Atlanta’da doğumlu Steven Sorderbergh henüz on beş yaşında okuldaki sinema derslerine katılır ve kısa filmler yapmaya başlar. Liseyi bitirdikten sonra kısa bir süre Hollywood’da editör olarak çalışır.

  İlk büyük işi Yes grubu için yaptığı ve Grammy adaylığı kazandıran Yes: 9012 Live olur. 1987’de daha sonra onu dünyaya tanıtacak ve birçok ödül getirecek Sex, Lies, and Videotape’ ın bir versiyonu olan Winston’ ı ’87 de tamamlar.1989 yapımı Sex, Lies, and Videotape Sorderbegh’in kariyerindeki dönüm noktası olur. Cannes’da en iyi yönetmen ödülünü alan film, Oscar da en iyi senaryo dalında aday gösterilir.

  Kafka, King Of The Hill, Underneath ve sonrasında Gray’s Anatomy 90’lı yıllarda yaptığı projeleridir ama Sorderbergh’in kariyerindeki en büyük ikinci başarısı 1998’de yönettiği Out of Sight’la gelir. Sonrasında Erin Brockovich ve Traffic filmlerinin her ikisi de en iyi film dalında Oscar’a aday gösterilirler.

  En iyi yönetmen Oscar’ını ise 2000 yapımı Traffic’le kazanır. Ocean’s Thirteen, Ocean’s Twelve, The Informant , Solaris, yönetmenin önemli filmlerinden bazılarıdır. Sorderbergh pek çok filminde olduğu gibi yine Matt Damon’ın rol aldığı Contagion – Salgın’ la ekim ayında gösterimde olacak.

© 2018