Tüm Kategoriler

Stanley Kubrick

Stanley Kubrick
David Lynch Oliver Stone

  26 Temmuz 1928 New York doğumludur. Okulda pek başarılı olmasa da zeki olduğu ve gelecekte büyük işler başaracağı çocukluk yıllarından bellidir. Özellikle satranç konusunda yetenekli olduğu anlaşılır. Daha sonraki yıllarda bu oyunu filmlerinde de kullanır.

  Babasının 13 yaşında hediye ettiği fotograf makinası ile hevesli bir fotografçı olarak New York’u dolaşır ve arkadaşının karanlık odasında ilk baskılarını yapar. Bir dergiye sattığı ilk fotografından sonra 17 yaşında stajyer olarak çalışmaya başlar.

  1950’de arkadaşı ile yapmaya karar verdikleri belgesel için çalışmaya başlar. Days of the Fight’ı üç kısa belgesel film daha izler. Filmleri için aldığı tepkiler çok olumlu olmasa da Kubrick yönetmen olarak dikkat çekmeyi başarır.

  1955’de yaptığı Killer’s Kiss ve ertesi yıl çektiği The Killing’le Hollywood’a giriş bileti sayılır. Kirk Douglas’ın başrolünde olduğu Paths of Glory ile 1955 yılında artık aranan bir yönetmendir. 1960’da Spartacus’le büyük başarı kazanır. 1961’de Marlon Brando ile yapacağı film anlaşması bozulur, Brando filmi kendisi yönetir. Sonrasında Kubrick İngiltere’ye taşınır. Burada çektiği ilk film de Lolita olur.

  64’de yönettiği Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb yönetmenin aldığı en ciddi risklerden biridir. Atom bombasının komedi unsuru olarak kullandığı film ona ciddi bir maddi kazanç ve sonraki filmlerini istediği gibi çekmesi için büyük bir fırsat getirir. Bir sonraki filmi bilim kurgu yazarı Arthur Clarke’la birlikte çalıştığı 1968 yapımı 2001: A Space Odyssey’dir. Bu kült filmi diğer bilim kurgu yapımları izler. 1971’de yaptığı Clockwork Orange’ da  en az Lolita kadar tartışma yaratır.

  1973’de Exorcist ile yeni bir başlangıç yapan yönetmen hemen ardından senaryosunu Stephen King’in romanından bizzat uyarladığı The Shining’i çeker. Dedikodulara göre King, romanının aldığı bu yeni halden pek memnun kalmaz ve senaryosu yeniden yazarak başka bir yönetmenle çalışır. 1986-87’de Full Metal Jacket gibi gişe hasılatı yüksek filmlere imza atar. Tom Cruise ve Nicole Kidman’la yaptığı Eyes Wide Shut’la yeniden tartışmaların odağı olur. 1999 yılında yeni filmi Artificial Intelligence: AI çekimleri sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda eder. Filmi, arkadaşı Steven Spielberg tamamlar.

© 2018