Tüm Kategoriler

Salgın - Contagion

Salgın - Contagion
David Lynch Woody Allen

Filmin Özeti: 

 Kafka, King of the Hill, Erin Brockovich, Ocean’s Eleven, Solaris, Ocean’s Thirteen, The Informant gibi başarılı filmlerin yönetmeni Steven Soderbergh’in son filmi Salgın (Contagion), kalabalık ve deneyimli oyunculardan oluşan kadrosuyla sezonun iddialı filmlerinden biri. Yarı belgesel tarzda çekilen film hızla yayılıp küresel hale dönüşen bir salgını konu edinmiş.

 İş için Hong Kong’a giden Beth (Gwyneth Paltrow) eve döner dönmez ne olduğu anlaşılamayan bir hastalık nedeniyle kısa bir süre içinde ölür. Bu sırada diğer ülkelerde de yayılan salgın hızla ilerlemektedir. Araştırmacılar hastalığa neden olan virüsün kaynağını ve onu yok etmenin yollarını ararken salgın sadece öldürmekle kalmaz, bir blog yazarının durumu kullanıp yazılarıyla paniği arttırması sosyal bir felakete de yol açar.

 Filmin defalarca izlediğimiz felaket senaryolarından çok farklı olduğunu söyleyebiliriz. Yönetmenin korkutucu bir gerçeklikle işlediği Salgın’da, hastalığın hangi yollarla bulaştığı, insanları nasıl yok ettiği ve kaosun etkisinin dışardan, tarafsızca ve soğuk bir gözden yansıtılması, diyaloglar ve tabiî ki Mat Damon, Kate Winslet, Laurence Fishburne ve Jude Law’ın başarılı oyunculukları filmin etkisini arttıran unsurlar.

 

Yönetmen : Steven Soderbergh

Oyuncular : Matt Damon, Jude Law, Marion Cotillard, Kate Winslet, Laurence Fishburne, Gwyneth Paltrow

Senaryo: Scott Z. Burns

Tür : Dram , Bilimkurgu , Gerilim

Yapımcı :

Fragman Link : http://www.youtube.com/watch?v=4sYSyuuLk5g

IMDB Puanı :7.2/10

© 2018