Tüm Kategoriler

Matt Damon

Matt Damon
Puss in Boots Keira Knightley

  8 Ekim 1970 yılında Boston’da doğan Matt Damon oyunculukla Harvard’da öğrenim gördüğü yıllarda tanışır. Birkaç projede yer alan Damon gerçek sinema kariyerine 1988 yapımı Mystic Pizza’daki rolüyle giriş yapar. 1996’da rol aldığı Courage Under Fire’dan sonra Hollywood’un ondaki potansiyeli görmesi pek gecikmez.

  1997’de senaryosunu yakın arkadaşı Ben Affleck’le, birlikte yazdıkları Good Will Hunting de rol alır. Film 9 dalda Oscar’a aday gösterilir. En iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü Robin Williams’a giderken, Matt Damon ve Ben Affleck en iyi senaryo ödülünü paylaşırlar. Film aynı zamanda Matt Damon’ın en iyi erkek oyuncu dalındaki ilk Oscar adaylığıdır. Golden Globe’da en iyi film ödülünü kazandıkları film sinema severlerin Matt Damon ismini hafızalarına kazıdığı yapım olur.

  1998’de yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı, Tom Hanks’in de rol aldığı Saving Private Ryan’daki başrolüyle başarısını sürdürür Damon. ‘98 tarihli Rounders’da yine Edward Norton ve John Malkovich gibi iki ünlü isimle çalışır. Dogma, The Talented Mr. Ripley, Titan A.E., The Legend of Bagger Vance, The Bourne Identity, Ocean’s Eleven, Ocean’s Thirteen, Syriana, Martin Scorsese’nin yönettiği The Departed ve Robert De Niro’nun The Good Shepherd filmleri Matt Damon’ın 2000’li yıllarda rol aldığı filmlerden bazılarıdır. Son filmi Contagion’la pek yakında yeniden beyaz perdede izleyeceğimiz Matt Damon aynı zamanda dört kız çocuk babası ve Boston Red Sox fanatiği.

© 2018