Tüm Kategoriler

Martin Scorsese

Martin Scorsese
Tiranozor - Tyrannosaur Gelecek – The Future

 17 Kasım 1942 New York doğumlu Martin Scorsese, astım hastalığı nedeniyle zor bir çocukluk dönemi yaşadı. Zamanının büyük kısmını sinemada ya da televizyonda film izleyerek geçiren Scorsese New York üniversitesinde sinema eğitimi aldı.

 Bir süre ticari işlerde çalıştıktan sonra 60’lı yılların sonunda Who’s that Knocking At My Door ile uzun metrajlı filmlere geçiş yaptı. 70’ler ise Scorsese’nin yönetmen kimliğini belirleyen filmleri ile sinema endüstrisine hızlı bir giriş yaptığı yıllar oldu. Street Scenes, Boxcar Bertha, Alice Doesn’t Live Here Anymore, New York, New York bu dönem imza attığı filmlerden bazılarıdır.

 En ünlü filmi olan Taxi Driver’da Scorsese tarzını artık oluşturmuştur. Gündelik hayatın karmaşasını filmlere yansıtışı oldukça serttir. Karakterlerinin iç çatışmalarını, saplantı ve endişelerini ön plana çıkarır. Taxi Driver’da olduğu gibi yine başrolünde Robert DeNiro’nun rol aldığı 1980 yapımı Ranging Bull ve 83 tarihli The King Of Comedy’de baskıcı sosyal yapılardan gelen şiddet eğilimli, sorunlu kişilikleri anlatmaya devam eder.

 1988’de epeyce tepki toplayan filmi The Last Temptation of Christ’le adından çok söz ettiren yönetmen 90’lı yıllarda Cape Fear, The Age of Innocence, Casino, The Departed ve 1999’da izlediğimiz Shutter Island’la başarısını sürdürür. Robert De Niro, Harvey Keitel, Leonardo DiCaprio, onun filmlerinde sıklıkla gördüğümüz yüzlerdir. Sahneleri bir fotograf karesinin içindeymiş gibi dondurması, gerçekçi bir şiddet anlatımı tarzının bazı özellikleridir. Taxi Driver’la başlayan ödül koleksiyonunu 2007’de en iyi yönetmen dalında aldığı Oscar’la zenginleştirmiştir.

© 2018