Tüm Kategoriler

Keira Knightley

Keira Knightley
Melankolia - Melancholia Robert Downey Jr.

 

  26 Mart 1985 İngiltere doğumlu Keira Knightley, sinema kökenli bir ailenin kızı. Üç yaşından oyunculuğa başlayan Knightley, 6 yaşında ilk filminde rol alır. Okuma ve yazmada zorluk çektiği fark edilince disleksiya hastalığında şüphe edilir ama Knightley birkaç yıl sonra bu sorunu aşmayı başarır.

  90’lı yıllar birkaç filmde küçük roller alır. Ama ilk önemli sayılabilecek rolü Star Wars: Episode I’de olur. Arkasından televizyon için çekilen bir mini dizide, Oliver Twist’de rol alır. 2001’de Walt Disney için çekilen Princess of Thieves’de başrolde oynar. 2000’de Nick Hamm’ın yönettiği The Hole’da, 2002’de Bend It Like Beckham’da rol alır. Bu sıra da bir kolej öğrencisi olan Keira Knightley edebiyat - siyaset tarihi okumakta ve oyunculuğa devam etmektedir.

  Pure, The Seasons Alter bu dönemde rol aldığı diğer filmlerdir. 2002’de yine televizyon dizi olarak yapılan Doctor Zhivago’da başarılı bir performans sergiler. 2003’de çekilen Love Actually ‘de küçük ama dikkat çekici bir rolü vardır. 2005 yapımı The Jacket’da Oscarlı aktör Adrien Brody’ile birlikte çalışır. Onu dünyaya tanıtan rolü ise Jane Austen’in ünlü romanından uyarlanan Pride & Prejudice olur.

  2005 yapımı film altı BAFTA ödülü kazanır. Film ayrıca Knightley’le umut vaad eden oyuncu dalında bir Oscar adaylığı getirir. Silk, The Duchess, Atonement, Never Let Me Go, London Boulevard, Keira Knightley’nin son yıllarda rol aldığı filmlerdir. Ayrıca 2012 de çekimlerine başlanacak My Fair Lady ile yine bir klasiğin yeni versiyonunda izleyeceğimiz Knightley geleceğin umut vaad eden oyuncuları arasında yer alıyor.

© 2018