Tüm Kategoriler

Julianne Moore

Julianne Moore
Salgın - Contagion Sinemalar

3 Aralık 1960 ABD doğumlu Moore,  babasının görevi nedeniyle çocukluk yıllarını şehirden şehre taşınarak geçirir.
Güzel sanatlar eğitimini Boston üniversitesinde yapar ve ardından Broadway’de sahnelenen oyunlarda rol alır.
Tiyatro Julianne Moore’un kendisini kanıtladığı ilk alandır. 

80’li yılların sonlarında Tv dizilerinde de çalışmaya başlayan oyuncu As the World Turns adlı dizideki rolüyle 1988 yılında bir de Emmy ödülü kazanır. Money, Power, Murder’daki rolüyle Moore’u Tv ekranlarında ilk kez bir filmle izleriz. Beyaz perdeye geçişi ise 1990’da Tales from the Darkside: The Movie ile olur.

The Figurative’de canlandırdığı karakterle kariyerinde önemli bir adımı atar. 90’lı yıllardaki en önemli rollerinde biri de Vanya on 42nd Street’dir. Safe’ deki ev kadını rolüyle akademi çevrelerinin dikkatini çeker. Hugh Grant’la birlikte rol aldığı Nine Months ve sonrasında Assassins ve Surviving Picasso Julianne Moore’un tecrübeli oyuncularla çalıştığı ve sinemaseverlerce tanınmasını sağlayan filmlerdir.

Spielberg’in 1997’de çektiği The Lost World: Jurassic Park’daki performansından sonra Boogie Nights’la Oscar ve Golden Globe’da ödüle aday gösterilir. The Big Lebowski ve Chicago Cab’da oynadığı küçük rollerden sonra yönetmenliğini Gus Van Sant’ın yaptığı Psycho’daki rolüyle Hollywood’un aranan oyuncuları arasına girer.  Magnolia, Hannibal, The Hours, Boone’s Lick, Blindness rol aldığı önemli yapımlardan bazılarıdır.

© 2018