Tüm Kategoriler

David Lynch

David Lynch
Carnage Stanley Kubrick

 1946 Montana, ABD’de doğan David Lynch’in çocukluk yılları farklı şehirlerde geçer. Nihayetinde Boston’a yerleşir ve değişik sanat akademilerinde eğitim alır. 1977 yılında ilk filmi olan Eraserhead tamamlar. Film, sanat çevreleri tarafından pek alkış almasa da Francis Coppola’nın da aralarında bulunduğu birçok kişinin ilgisini çeker.

 1980’de yönettiği The Elephant Man’den sonra Lynch adını en iyi yönetmenler listelerine yazdıracak filmlerini ardı ardına sıralar. 1986’da Blue Velvet, 1997’de Lost Highway ve 2001’de Mulholland Dr. onun sinemasının en belirleyici özelliklerini yansıtan filmlerdir. 1990’da Twin Peaks (İkiz Tepeler)dizisiyle sadece sinema severlerin değil Tv izleyicisinin de takip ettiği yönetmenlerden biri olur.

 Filmlerinde bilinçaltını görselliğe çevirmedeki becerisi, sembolizmi, kullandığı renkler, kurgusunun karmaşık yapısı, efektleri, müzik seçimi ve tabiî ki hikâye anlatımındaki özgünlüğü nedeniyle Lynch Amerikan sinemasının en yaratıcı yönetmenlerinden birisi olarak anılır. Filmlerindeki fantastik ögeler onların kendi içlerinde ürettiği gerçekliği zedelemez. Tıpkı yaşamında bazen insana olağanüstü görünmesi gibidir bu. Onun filmleri her izleyiciyi farklı şekillerde etkiler. Kıyıda köşede kalmış, üstü örtülmüş düşüncelerini açığa çıkaran yapısı nedeniyle çoğu kez rahatsız eder Lynch seyircisini ki muhtemelen amacı biraz da budur.

 Kariyeri boyunca birçok ödül alan ve almaya da devam edeceğine emin olduğumuz David Lynch’in önemli filmleri arasında Wild at Heart, Blue Velvet, The Straight Story, Lost Highway, More Things That Happened ve Lady Blue Shanghai sayılabilir.

© 2018